“Nawyki warte miliony”

by Brian Tracy

Cytat – umiejętnie zinterpretowany – może zmienić Twoje życie. Książka „Nawyki Warte Miliony” by Brian Tracy to pozycja dla wszystkich ludzi, niezależnie od obszaru, w jakim się rozwijacie. Każdy może coś znaleźć dla siebie. Poniżej przeczytacie cytaty, które zmieniły moje życie. Rzuć okiem, przemyśl, zmień swoje życie. Pamiętaj, że po „przebłysku” należy działać. Od samego przeczytania nie zrobisz postępu. Zapraszam. Zawsze Step by Step. Kornel Paszkiewicz.

Cytaty i fragmenty:

Praktyka i powtarzanie. Wszystko sprowadza się do praktyki i powtarzania.

Prawo nawyku: „Wszystko, co robisz regularnie, w końcu staje się nawykiem”. (56)

Na szczęście każdego nawyku można się nauczyć dzięki praktyce i powtarzaniu. (20)

Wszystkiego można się nauczyć. (27)

Definicja nawyku: „Uwarunkowana reakcja na bodźce”. (62)

Samodyscyplina to zdolność zmuszenia samego siebie do robienia tego, co trzeba i kiedy trzeba, bez względu na to, czy ma się na to ochotę, czy nie” – Elbert Hubbard. (73).

Metoda CANEI = Continuous and Never Ending Improvement = ciągłe, niekończące się doskonalenie.

„Nawyk, mój przyjacielu, jest praktyką stosowaną tak długo, że w końcu tworzy jedność z daną osobą” – Euenus. (15)

„Człowiek staje się niewolnikiem czynności, które stale powtarza. Na początku to on decyduje, a później decyduje za niego nawyk” – Orison Swett Marden. (58)

Jesteś tu, gdzie jesteś, i jesteś tym, kim jesteś, tylko dzięki sobie. To, kim jesteś dzisiaj – i kim będziesz kiedykolwiek w przyszłości – zależy całkowicie od Ciebie. Twoje obecne życie jest całkowitą sumą Twoich wyborów, decyzji i działań, które podjąłeś do dnia dzisiejszego. Możesz wykreować własną przyszłość, zmieniając swój styl działania. Możesz zacząć podejmować inne decyzje i dokonywać innych wyborów – takich, które będą bardziej spójne z tym, kim chcesz być w życiu i co chcesz osiągnąć w życiu. (16)

Sukces to zdolność do tego, aby żyć tak, jak chcesz, robiąc to, co lubisz najbardziej, i będąc otoczonym przez ludzi, których podziwiasz i szanujesz. (17)

Dobre nawyki są trudne do wykształcenia, ale ułatwiają życie. Złe nawyki natomiast są łatwe do wyrobienia, lecz utrudniają życie. I pierwsze, i drugie są skutkiem powtarzających się decyzji, wyborów, zachowań. (22)

Pismo Święte: „Proście, a będzie wam dane” (25)

„Wyuczona bezradność” = czujesz się niezdolny do zmiany lub poprawy swojej sytuacji i zaczynasz obwiniać innych o własne problemy, dla siebie zawsze znajdując jakieś wytłumaczenie. Taki styl myślenia prowadzi nieuchronnie do złości, frustracji i porażek. – doktor Martin Seligman z Uniwersytetu Pensylwańskiego. (30)

Świat zewnętrzny jest odbiciem twojego świata wewnętrznego. (33)

Lubię siebie, lubię siebie, lubię siebie.

Im bardziej lubisz siebie, tym mniej się boisz porażki i odrzucenia. Im wyższe masz poczucie własnej wartości, tym słabsze są obawy i wątpliwości, które cię powstrzymują. Im bardziej cenisz samego siebie, tym bardziej jesteś chętny podjąć ryzyko i pokonać nieuniknione przeszkody, a także podnieść się po chwilowych porażkach i iść dalej. Im bardziej lubisz siebie, tym mniej się przejmujesz akceptacją innych (bądź jej brakiem). Po prostu idziesz własną drogą. (55)

Myśli prowadzą do celów, cele przynoszą działania, działania kształtują nawyki, nawyki definiują charakter, a charakter decyduje o naszym przeznaczeniu” – Tryon Edwards. (61).

Siedem etapów kształtowania nowego nawyku: (66-68)

  1. Podejmij decyzję.
  2. Nigdy nie rób wyjątków.
  3. Mów o tym innym ludziom.
  4. Wyobrażaj sobie siebie.
  5. Stwórz afirmację.
  6. Obiecaj sobie, że się nie poddasz.
  7. Nagradzaj siebie.

Źródło osobistej siły:

Istnieje bezpośredni związek między samodyscypliną a poczuciem własnej wartości. Im bardziej się zmuszasz, żeby zachować się tak, jak sobie postanowiłeś, tym bardziej lubisz i szanujesz samego siebie. Twoja pewność siebie rośnie i masz bardziej pozytywne nastawienie. Stajesz się silniejszy i zyskujesz większą władzę nad swoim życiem. Każdy akt samodyscypliny wzmacnia wszystkie pozostałe domeny. To tak jak z ćwiczeniem mięśnia: zdolność do zmuszenia się, aby zachowywać się tak, jako sobie postanowiłeś, rośnie za każdym razem, gdy wykażesz się dyscypliną. Właśnie dlatego najszczęśliwsi, najbardziej spełnieni i szanowani obywatele naszego społeczeństwa to osoby, które wyróżniają się ogromną samokontrolą, opanowaniem i samodyscypliną. A to jest nawyk, który możesz wykształcić dzięki praktyce. (74)

O czym myślą optymiści? Mówiąc najprościej, mówią oni o tym, czego pragną i jak to zdobyć. Myślą o tym, gdzie chcą być i jak się tam dostać. Sama już czynność myślenia o tym, czego pragną, uszczęśliwia ich. Dodaje im energii i uwalnia pokłady kreatywności. Motywuje i stymuluje ich do osiągania lepszych wyników. Pesymiści natomiast większość swojego czasu myślą i mówią o tym, czego nie pragną. Myślą o ludziach, których nie lubią, o swoich problemach (dawnych i obecnych), a przede wszystkim o tym, kto ponosi winę za ich sytuację. Im więcej myślą o rzeczach, których nie chcą, i im dłużej szukają winnego swoich problemów, tym większą czują złość oraz inne negatywne emocje, przyciągając do swojego życia dokładnie te rzeczy, których tak bardzo nie chcą” (75).

Sukces to stopniowe realizowanie wartościowego ideału” – Earl Nightingale. Kiedy godzina po godzinie i dzień po dniu pracujesz nad tym, aby osiągnąć coś, co jest dla ciebie wartościowe i ważne, mózg produkuje ciągły strumień endorfin, które poprawiają samopoczucie i sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Przyjmujesz pozytywne nastawienie i czujesz przypływ sił twórczych. Masz więcej energii i entuzjazmu. To pozytywne uczucie działa jak nagroda lub wzmocnienie: nieustannie motywuje cię do takich myśli i działań, które jeszcze szybciej będą cię posuwać w kierunku ziszczenia Twoich nadziei, marzeń, celów. (76)

Ludzie sukcesu mają nawyk osobistego strategicznego planowania. Tworzą listy … (78)

Codzienne określanie celów. (81)

Czasami ludzie mówią: „Pięć czy siedem lat to bardzo długo, aby opanować biegłość w mojej dziedzinie”. To prawda. A ja wtedy przypominam im, że CZAS I TAK UPŁYNIE. (85)

Pamiętaj: nikt nie jest lepszy ani mądrzejszy od ciebie. Jeżeli ktoś ma lepsze wyniki, to oznacza to po prostu, że zaczął pracować nad sobą wcześniej niż ty. A wszystko, co zrobili inni, możesz zrobić również ty. Nic cię nie ogranicza – oprócz mentalnych granic, które sam sobie stawiasz.(86)

Obiecaj sobie, że będziesz się uczyć przez całe życie. (88)

Czytanie przez 30-60 minut dziennie daje około jednej książki tygodniowo. Przeciętny Amerykanin czyta niecałą książkę rocznie. Jeżeli będziesz czytać jedną książkę tygodniowo, w ciągu roku przeczytasz ich co najmniej 50. A nie wiem, czy wiesz, aby zrobić doktorat na dobrej uczeni, trzeba przeczytać 40-50 książek i podsumować zawartą w nich wiedzę we własnej pracy doktorskiej. Gdybyś czytał jedną książkę tygodniowo, czyli 50 książek rocznie, każdego roku zdobywałbyś wiedzę równą jednemu doktoratowi w Twojej branży. Utrzymując to tempo, w ciągu 10 lat przeczytasz 500 książek. Jak myślisz, czy dzięki temu zyskasz przewagę w świecie, w którym przeciętna osoba czyta mniej niż jedną książkę rocznie? (89)

Nie będziesz latać z orłami, jeśli stale grzebiesz się z indykami” – Zig Ziglar. (96)

Nie liczy się to, co przeczytasz albo czego się nauczysz, lecz to, jakie konkretnie działania podejmiesz. (98)

Jeśli wykształcisz nawyk szybkiego parcia do przodu w jednym obszarze, szybko przeniesie się on również na inne obszary Twojego życia. (99)

Kiedy zaczynasz odkładać pieniądze, a rosnące oszczędności budzą w tobie pozytywne uczucia, wówczas twoje emocje wytwarzają energię, która zaczyna przyciągać jeszcze więcej pieniędzy do Twojego życia (i na konto oszczędnościowe). (108)

Każda emocja, której poświęcasz swoje myśli, rośnie jak płomień, do którego dorzucasz drewno. (110)

Wydatki rosną wraz z dochodami = BŁĄD. (112)

Przeciętny milioner potrzebuje 22 lat, żeby zgromadzić milion dolarów, licząc od chwili, gdy zaczyna poważnie traktować swoje sprawy finansowe. Milionerzy bogacą się powoli (STEP BY STEP), stopniowo zwiększając swoją zdolność do uzyskiwania dochodu, odkładając coraz więcej zarobionych pieniędzy, a także mądrze i starannie je inwestują, tak aby z czasem pomnażały się coraz szybciej. Ty musisz zrobić to samo. (118). Już dzisiaj obiecaj sobie, że w ciągu najbliższych 5-7 lat zgromadzisz ponad milion złotych. (119).

Ludzie, którzy dużo zarabiają i odnoszą sukcesy finansowe, wyróżniają się tym, że zdecydowaną większość czasu w pracy spędzają na robieniu tego, co kochają. (123)

„Koszty utopione” – wielu ludzi całkowicie odmieniło swoje życie, znacząco zwiększając zarobki, przyspieszyło rozwój kariery i poczyniło ważny krok na drodze do uzyskania niezależności finansowej dzięki temu, że całkowicie się przekwalifikowali albo zmieniło miejsce pracy. (126)

Pamiętaj: Twój czas to Twoje życie. Starannie wybieraj sobie pracę. Spędzisz w niej wiele godzin swojego życia, a czas jest ważniejszy niż pieniądze, które dostaniesz. Pieniądze da się zastąpić nowymi, a straconego czasu już nigdy nie odzyskasz. (128)

Wszyscy ludzie sukcesu, bez względu na to, czym się zajmują i gdzie pracują, biorą na siebie odpowiedzialność. (133)

Nie marnuj czasu! Jednym z najważniejszych nawyków, jakie możesz wykształcić, bez względu na wykonywany zawód, jest wykorzystywanie na pracę całego czasu spędzonego w firmie. Według firmy konsultingowej Robert Half International przeciętny pracownik pracuje tylko przez 50% czasu. Pozostałe 50 % w dużej mierze marnuje na leniwe rozmowy ze współpracownikami, ciągłe sprawdzanie poczty elektronicznej, przychodzenie do pracy po czasie, zbyt długie przerwy na kawę i lunch ora zna wychodzenie z pracy przed czasem. (133)

Większość ludzi to „mistrzowie drobiazgów”. (134)

„Jedyna umiejętność, która liczyć się będzie w XXI wieku, to zdolność uczenia się nowych umiejętności. Z czasem wszystko się dezaktualizuje” – Peter Drucker. (137)

Prawo siewów i zbiorów” ma określoną kolejność. Najpierw siejesz, a potem zbierasz plony. Wielu ludzi chce zbierać plony, zanim jeszcze cokolwiek zasieje. Ale świat tak nie działa. (144)

Im więcej dajesz od siebie, nie oczekując niczego w zamian, tym więcej dobra do Ciebie wróci w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. (144)

Nieustający wysiłek, niestrudzona praca, wytrwałość i determinacja zwyciężają. Niech ten, kto posiada te cechy, nigdy się nie zraża” – James Whitcomb Riley. (149)

Nawyki największych biznesmenów

„Celem prowadzenia biznesu jest pozyskanie i utrzymanie klienta” – Peter Drucker (150)

Najważniejszym nawykiem, jaki może ci pomóc odnieść sukces w biznesie, jest nawyk myślenia o klientach przez cały czas. Bądź zawsze na nich skupiony. Wnikaj do ich serc i umysłów i zobacz ich oczami wszystko, co robisz. Niech stanowią oni punkt centralny Twoich myśli i całej Twojej aktywności biznesowej każdego ranka, południa i wieczoru. (150)

Co jest wartościowe dla mojego klienta? (151)

Pomyśl o słowach, które być użył do opisania swojej działalności, gdyby była ona doskonała pod każdym względem. Jakie by one były? Jakimi słowami chciałbyś, żeby twoi klienci opisywali twoją  firmę innym potencjalnym klientom? Gdybyś mógł wybrać idealne słowa i włożyć je w usta swoich klientów, jak by one brzmiały? Jakich słów chciałbyś, żeby ludzie z Twojej firmy i spoza niej używali do opisywania ciebie i twoich działań. (152)

Ćwicz nawyk myślenia w kategoriach finansowych i zysku netto w każdym aspekcie swojej działalności. Tak właśnie myślą przez większość czasu biznesmeni, którzy odnoszą największe sukcesy. (154)

Naszą misją jest przekonać klientów, żeby kupowali u nas, a nie u konkurencji, i wracali do nas wysoce usatysfakcjonowani pierwszym zakupem, a także przyprowadzali do nas swoich znajomych, którzy też będą u nas kupować. (155)

Aby zadowolić wymagającego klienta dzisiaj i jutro, musisz wykształcić nawyk ciągłego doskonalenia tego, co sprzedajesz. (156)

Kto dokładnie jest moim klientem? (158)

Jacy klienci przynoszą mi największe zyski? (168)

„Amatorzy rozmawiają o taktyce, a profesjonaliści skupiają się na logistyce” – generał Robert Barrow. (159)

Determinacja w dążeniu do sukcesu jest bardzo ważnym nawykiem, którego ćwiczenie sprowadza się do tego, by nigdy nie brać pod uwagę możliwości porażki … To uparte dążenie do zwycięstwa motywuje innych i zachęca ich do działaniu. Dzięki niemu zwykli ludzie osiągają niezwykłe rezultaty”.

Jeżeli decyzja nie musi być podjęta teraz, to nie wolno jej podejmować teraz. Ludzki umysł ma potężną moc, a jego siłą jest największa wtedy, gdy dasz mu czas na zastanowienie się, zanim coś zdecydujesz” (164)

Nawyk ciągłego skupiania się na JAKOŚCI. Klienci kupują dany produkt lub usługę tylko wtedy, gdy ich zdaniem mają one wyższą jakość niż te, które oferuje konkurencja. (168)

Cokolwiek robisz dzisiaj – i jakkolwiek to robisz – za rok będziesz musiał to robić dużo lepiej, jeżeli nie chcesz wypaść z rynku. (169)

Bądź liderem, nie naśladowcą. (171)

Firmy odnoszą sukcesy, gdy mają wysoką sprzedaż, a upadają, kiedy ich sprzedaż jest niska. (177)

Wszyscy najwięksi biznesmeni i przedsiębiorcy są skoncentrowani na klientach i sprzedaży. Przez cały czas myślą o swoich klientach i o tym, jak udoskonalić usługę. Mają coś, co Tom Peters nazywa „obsesją na punkcie klienta”. (178)

Osoby i firmy, które odnoszą największe sukcesy, opierają się pokusie rozpraszania swoich wysiłków. Stawiają sobie za cel, aby wyspecjalizować się w danym obszarze, w którym są stanie zdominować rynek. Ty musisz zrobić to samo. (180).

Zidentyfikuj swoich najlepszych potencjalnych klientów! (182)

Na każdym rynku istnieje grupa potencjalnych nabywców, których nazywa się klientami wysokiego prawdopodobieństwa. Osoby te bardzo ceną cię za to, co tak dobrze robisz, i są bardziej skłonne niż inne, żeby u ciebie kupować. Są gotowe zapłacić więcej za Twój produkt lub usługę, bo twoja oferta jest dla nich bardziej wartościowa niż oferta konkurencji. Zapłacą ci szybciej niż inni potencjalni klienci i nie będą unikać płatności. Zidentyfikowanie takiego potencjalnego klienta jest konieczne do tego, aby odpowiednio ukierunkować swoje działania związane z marketingiem i sprzedażą. (183)

Czy ubierasz się i wyglądasz jak profesjonalista najwyższej klasy, gdy idziesz do pracy lub na spotkanie z klientem bądź dostawcą? (190)

Zabierz do autobusu właściwe osoby i wyproś z niego niewłaściwe. Następnie posadź właściwych ludzi na właściwych siedzeniach w autobusie” – Jim Collins („Od dobrego do wielkiego) – czynnik odróżniający najlepsze firmy od najgorszych. (192)

Bo tak naprawdę sprzedaż dokonuje się podczas prezentacji. (196)

Proś o kolejne zakupy i polecanie się innym:

Najlepsi biznesmeni mają nawyk proszenia klientów o kolejne zakupy i o plecenie ich dalej. Wiedzą, że każda osoba, z którą rozmawiają, zna z imienia co najmniej 300 innych osób. Dlatego też zapewniają swoim klientom doskonałą usługę i proszą ich o polecenie osobom, które mogą być zainteresowane ich ofertą. (198)

Kluczem do sukcesu w biznesie są stali klienci – osoby, które regularnie u ciebie kupują i przyprowadzą swoich znajomych. Można ich nazwać „adwokatem klientów”. Opowiadają oni wszystkim dookoła, jak dobre są twoje produkty lub usługi, i zachęcają ich, by również u ciebie kupowali. (199)

Rozpieszczaj klientów:

Sprawiaj klientom drobne przyjemności. Polega to na robieniu rzeczy, które uszczęśliwiają klientów i sprawiają, że czują się oni wyjątkowi. Może to być drobiazg … Te drobne gesty, które niewiele kosztują, pozostawiają po sobie miłe wspomnienia i znacząco zwiększają szanse na to, że klient kupi u ciebie ponownie. (201)

Skoncentruj wszystkie swoje działania marketingowe i sprzedażowe na najlepszych potencjalnych klientach. (203)

Złota reguła każdego biznesmena: „Postaw się na miejscu swojego klienta” – Orison Swett Marden.

Jedyna różnica między osobami odnoszącymi duże sukcesy a tymi, które mają słabe wyniki, polega na nawykach. Ludzie, którzy są szczęśliwi i spełnieni w życiu, kiedyś cierpliwie i konsekwentnie rozwijali nawyki, które pomogły im się wspiąć na wyżyny we wszystkich obszarach życia. A ci, którzy są nieszczęśliwi i niczego w życiu nie osiągnęli, nie mają wykształconych tych nawyków. Na szczęście możesz wyćwiczyć dowolne nawyki i zachowania, które uważasz za pożądane i potrzebne. Jedyne ograniczenia to te, które sam na siebie nakładasz, a jedyne pytanie, jakie musisz zadać, brzmi: „Jak bardzo tego pragnę?”. (206)

Twoim celem jest takie wykorzystanie czasu, aby czerpać największą przyjemność, satysfakcję i radość z wszystkiego, co robisz, w każdej godzinie dnia. (207)

Codziennie myśli o swoich celach. Niech Twoim nawykiem będzie codzienne określanie celów. (208).

Myśl na papierze = Think on paper.  (210)

Zaczynaj każdy dzień od listy. Niech twoim nawykiem stanie się rozpoczynanie każdego dnia od wypisania wszystkich rzeczy, które musisz zrobić w tym dniu. Najlepszą porą na stworzenie takiej listy jest poprzedzający wieczór albo koniec dnia. Dzięki temu twoja podświadomość będzie mogła pracować na listą zadań przez całą noc, podczas gdy ty będziesz spać. Kiedy się obudzisz, będziesz mieć głowę pełną nowych spostrzeżeń, pomysłów, rozwiązań. (210)

Stosuj zasadę ABCDE. (216)

Ilekroć kończysz jakieś ważne zadanie, po twoim organizmie zaczynają krążyć endorfiny, które stymulują cię i motywują, by osiągnąć jeszcze więcej. (219).

Ćwicz nawyk zmuszania się do kończenia pracy bez jej przerywania. (220)

Koncentracja na jednym zdaniu – tym najważniejszym – należy do najskuteczniejszych nawyków, jakie  możesz wykształcić, aby poprawić osobistą wydajność. (220)

„Najgorsze wykorzystanie czasu to bardzo dobrze robić coś, co wcale nie musi zostać zrobione” – Benjamin Tregoe. (221)

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie.

Klienci zawsze wiedzą, czy sprzedawca jest przygotowany.

Cudowną zaletą nawyku solidnego przygotowania się jest to, że daje ogromne poczucie pewności i kompetencji, gdy idziesz na dowolne spotkanie.  Dzięki niemu zyskujesz przewagę psychologiczną, która sprawia, że wspinasz się na wyżyny swoich możliwości i odnosisz zwycięstwa biznesowe i osobiste, które mogą całkowicie zmienić dalszy kierunek twojego życia. (226)

Pamiętaj, że wszystko, co robisz regularnie, zmienia się szybko w nawyk. (227)

Zidentyfikuj czynnik, który cię ogranicza. W procesie zwiększania osobistej wydajności ważne jest wykształcenie nawyku identyfikowania przeszkód, które wpływają na prędkość osiągnięcia celu w dowolnym obszarze życia. (228)

„Kiedy walka człowieka zaczyna się z nim samym, wtedy jest on naprawdę coś wart” – Robert Browning. (230).

Jeżeli poprawisz jakość swojego zarządzania czasem, poprawisz również jakość swojego życia. (231)

Nieszczęśliwi ludzie często się poświęcają, żeby dać innym szczęście. Ale prosta zasada mówi: „Nie możesz dać czegoś, czego nie masz. Nie jesteś w stanie uszczęśliwić innych, jeśli sam czujesz się nieszczęśliwy”. ( 234)

Kiedy kogoś motywujesz, zachęcasz albo inspirujesz, sam też czujesz się zmotywowany, zachęcony i zainspirowany. (237)

Zadaj sobie pytanie: „Jaki byłby ten świat, gdyby wszyscy byli tacy jak ja?”.

Najprostszy sposób okazywania akceptacji drugiej osobie to po prostu uśmiechać się do nie za każdym razem, kiedy ją widzisz. (240)

Każdy dzień rozpoczynaj od wyrażania wdzięczności za to, że żyjesz, masz rodzinę i przyjaciół, którzy Cię kochają, jesteś zdrowy, dobrze Ci się wiedzie. Podziękuj za to, że masz pracę i obiecującą przyszłość oraz że mieszkasz we wspaniałym kraju. Zamiast krytykować – jak to robi większość ludzi – skup się na tym,  co Cię uszczęśliwia, i wyrażaj wdzięczność przy każdej nadarzającej się okazji. (241)

W dzisiejszym świecie, w którym rządzi handel i aktywność, bardzo łatwo jest utracić równowagę życiową. Nierzadko zdarza się, że ludzie spędzają coraz więcej czasu w pracy, a coraz mniej z rodziną i innymi osobami, które są dla nich ważne. (249)

Małżonkowie powinni spędzać co najmniej pełną godzinę każdego dnia na rozmowach o sprawach, które nie są związane z pracą. (250)

Dzieci potrzebują bezpośredni kontakt z rodzicami przez co najmniej 10 minut każdego dnia. (251)

  • Ale niech będzie to „jakościowych 10 minut”. Pełna koncentracja i miłość dla dzieci!

Wybaczaj i odpuszczaj – bodaj najlepszym z nawyków, które zapewnią Ci wspaniałe relacje z innymi ludźmi oraz sprawią, że będziesz żyć długo i szczęśliwie, jest nawyk wybaczenia … Zdolność wybaczania to klucz do duchowego królestwa, uwalnia cię od przeszłości i sprawia, że stajesz się zupełnie innym człowiekiem. (254)

… przyczyną większości naszych nieszczęść jest niezdolność do zapomnienia o negatywnych wydarzeniach z przeszłości. Zamiast się ich pozbyć z pamięci podtrzymujesz je, dorzucając drew do płonącego ognia. Efekt jest taki, że choć w przeszłości zapłaciłeś cenę w postaci bólu i cierpienia odczuwanych w momencie danego wydarzenia, płacisz ją wciąż na nowo, gdy wracasz wspomnieniami do tej przykrej sytuacji. (255).

Pragnienie, aby jakieś sprawy w przeszłości potoczyły się inaczej, jest główną przyczyną negatywnych emocji, takich jak złość, pretensje i obwinianie. Lekarstwem na to jest ćwiczenie nawyku wybaczania i odpuszczania, który pomaga się wyzbyć wszystkich negatywnych uczuć związanych z jakimiś wydarzeniami z przeszłości. (256)

„Zwróć się twarzą do słońca, a cenie będą padały za tobą” – stare maoryskie powiedzenie. (258)

Twoje życie jest trwającym procesem rozwoju i ewolucji. W przeszłości, gdy zrobiłeś coś, czego teraz się wstydzisz, byłeś innym człowiekiem. Dzisiaj jesteś nową osobą, mądrzejszą i bardziej doświadczoną. (259)

Maszeruj dalej. Nie ociągaj się. Iść do przodu oznacza iść w stronę perfekcji. Maszeruj dalej i nie lękaj się kolców ani ostrych kamieni na ścieżce Życia” – Kahul Gibran.

To, kim i jaki jesteś teraz i będziesz w przyszłości, jest efektem Twoich wyborów i decyzji (265).

Spożywanie produktów zawierających duże ilości cukru można porównać do polania ognia benzyną: przez chwilę płomień rośnie do dużych rozmiarów, ale potem szybko przygasa, a Ty z powrotem czujesz się słaby. (271)

Pierwsza godzina poranka to ster dla całego dnia” – Henry Ward Beecher. Kiedy zainwestujesz tę pierwszą godzinę w siebie, reszta dnia przebiegnie bardziej gładko, a Ty osiągniesz wyższy poziom wydajności i skuteczności. (278)

Regularnie się badaj. (281)

Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego” – Reinhold Niebuhr. (283)

Silny człowiek sukcesu nie jest ofiarą swojego otoczenia. Tworzy sprzyjające mu warunki. Jego wewnętrzna siła i energia sprawiają, że wszystkie sprawy toczą się po jego myśli” – Orison Swett Marden. (286)

Piękno ducha świeci blaskiem, gdy człowiek spokojnie znosi jedno nieszczęście po drugim – nie dlatego, że nic nie czuje, lecz dlatego, że ma hart ducha i odwagę” – Arystoteles. (287)

Liderzy mają wizje, a zwykli ludzie nie. (292)

Bądź najlepszy w tym, co robisz. (293)

Odwaga – wielu ludzi ma wielkie nadzieje, marzenia i wizje przyszłości. Ale tylko garstka spośród nich ma odwagę, żeby podjąć konieczne ryzyko i zmienić te wizje w rzeczywistość. (293)

Najważniejszy aspektem odwagi jest gotowość do rozpoczynania nowych projektów i wytrwałe dążenie do realizacji celów i marzeń mimo braku gwarancji sukcesu. (294).

Młody dziennikarz: „Co mogę zrobić, żeby szybciej odnieść sukces?”

Thomas J. Watson: „Jeśli szybciej chcesz odnieść sukces, musisz podwoić współczynnik porażek. Bo sukces leży po przeciwnej stronie porażki”. (294)

Odwagi uczysz się, gdy idziesz w kierunku tego, czego się boisz. A tchórzliwości uczysz się, kiedy oddalasz się od rzeczy, których się boisz. (295)

„Jedyna rzecz, której nie jest w stanie uniknąć prawdziwy lider, to nieoczekiwany kryzys. Dopiero wtedy, gdy napotykasz na swojej drodze komplikacje, przeszkodę, trudność albo nieuchronny kryzys, zyskujesz okazję, żeby pokazać, jakim człowiekiem naprawdę jesteś. To, co mówisz, czego pragniesz, na co liczysz albo co zamierzasz, nie pokazuje Twojego charakteru. Robią to dopiero Twoje czyny – zwłaszcza w obliczu przeciwności losu i możliwości porażki” – Peter Drucker. (295)

„Okoliczności nie czynią człowieka; one tylko pokazują mu, jaki naprawdę jest” – James Allen. (295)

Liderzy biorą na siebie odpowiedzialność, naśladowcy nie. Liderzy nie szukają wymówek – kryją się za nimi naśladowcy. Liderzy postrzegają siebie jako główną siłę napędową w swoim życiu. Naśladowcy widzą w sobie ofiary i zużywają mnóstwo energii na racjonalizowanie, usprawiedliwianie i tłumaczenie tego, że nie robią żadnych postępów. Wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności jest tak samo ważną cechą przywódcy jak odwaga. (297)

Prawo siewów i zbiorów: „Im więcej dajesz od siebie, nie oczekując niczego w zamian, tym więcej dobra do Ciebie wróci w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach”. (303)

Kiedy Bóg chce ci wysłać prezent, owija go w problem. Im większy prezent chce ci wysłać, tym większy jest problem, w który go owija” – Norman Vincent Peale. (303)

„Wytrwałość jest tym dla charakteru człowieka, czym jest węgiel dla stali” – Napoleon Hill. (306)

Największą rewolucją mojego pokolenia było odkrycie, że ludzie, zmieniając swoje wewnętrze nastawienie, mogą zmienić zewnętrzne aspekty swojego życia” – Willian James z Harvardu. (311)

„Sława to para wodna, popularność to przypadek, bogactwo znika, a ci, którzy dzisiaj wiwatują, jutro będą przeklinać; jest tylko jedna rzecz, która przetrwa: charakter” – Horace Greely. (312)

Step by Step. Kornel Paszkiewicz

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *